Oficjalny serwis turystyczny Poznania i aglomeracji poznańskiej
A A+ A++
PL EN
Rekordowy rok w poznańskiej turystyce
 
Rekordowy rok w poznańskiej turystyce
Nieco ponad 4 miliony osób odwiedziło Poznań w 2023 r. Blisko milion z nich skorzystało z oferty poznańskich hoteli, które dzięki temu zanotowały najlepsze obłożenie w historii. Tak wynika z danych zebranych przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną (PLOT) w ramach Poznańskiego Barometru Turystycznego.

PLOT zaprezentował coroczne wyniki badań turystycznych prowadzonych od 2012 r. w ramach Poznańskiego Barometru Turystycznego.

Łączna liczba osób odwiedzających Poznań szacowana jest na 4,03 mln osób, w tym 968 tys. to osoby korzystające z noclegu. Tak wynika z danych dostarczonych przez firmę Selectivv, która monitoruje ruch telefonów komórkowych.

Obłożenie poznańskich hoteli sięgnęło w 2023 r. 63,4 % (dane firmy STR) i jest najlepszym wynikiem w historii. Przed pandemią w 2019 r. wyniosło 60,8 %. Dane te potwierdzają wyniki z Głównego Urzędu Statystycznego, według których w 2023 r. sprzedano w Poznaniu 1,39 mln noclegów.

Wśród turystów zagranicznych najwięcej było turystów z Niemiec (21 %), Stanów Zjednoczonych (15%) oraz Wielkiej Brytanii (11%). Na uwagę zasługują wysokie wzrosty przyjazdów turystów z Włoch (wzrost o 32%) oraz Hiszpanii (wzrost o 41%).

W 2023 r. bardzo dobre wyniki osiągnęły poznańskie atrakcje turystyczne i muzea. Prym wśród atrakcji wiodą Termy Maltańskie, z których usług skorzystało 2,11 mln osób. W Nowym ZOO zameldowało się 417 tys. osób, w Starym ZOO 337 tys., a w Palmiarni 260 tys. Z kolei najpopularniejsze muzea to Muzeum Narodowe w Poznaniu z frekwencją na poziomie 134 tys. osób, na drugim miejscu uplasowało się Muzeum Sztuk Użytkowych (127 tys.), a podium zamyka podpoznańskie Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (102 tys.).

PLOT pochwalił się także podjęciem współpracy z firmą MasterCard i dołączeniem do Tourism Innovation Hub MasterCard, co zaowocuje wkrótce bardzo dokładnymi danymi dotyczącymi wydatków turystów w Poznaniu. Dziś wiemy, że osoby przyjezdne odpowiadają za 35% wszystkich wydatków w mieście, a najwięcej na jedną wizytę, bo aż 271 euro na osobę, wydają Amerykanie.

Pełen raport dotyczący ruchu turystycznego w Metropolii Poznań pojawi się na portalu VisitPoznan.pl w ciągu najbliższych tygodni.

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-17