Oficjalny serwis turystyczny Poznania i aglomeracji poznańskiej
A A+ A++
PL EN
Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu
 

Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu

To jedno z największych i najstarszych muzeów w Polsce. Znajdują się tu bogate zbiory sztuki od starożytności, po polską sztukę awangardową. Tutaj możecie podziwiać "Plażę w Pourville" - jedyny obraz impresjonisty Claude'a Moneta w polskich zbiorach.

Muzeum jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu i mieści się w dwóch budynkach. W eklektycznej siedzibie z 1904 r., w przyziemiu znajduje się Galeria Sztuki Starożytnej z wyjątkowym zbiorem rzymskiego portretu cesarskiego, na parterze Galeria Sztuki Średniowiecznej, a ponadto Galeria Sztuki Polskiej XVI – XVIII w. z unikatową kolekcją portretów trumiennych. Na piętrze można oglądać zbiory sztuki zachodnioeuropejskiej – m.in. malarstwo niemieckie, niderlandzkie oraz wyjątkowej klasy zbiór malarstwa hiszpańskiego i włoskiego. W kolekcji poznańskiej znajduje się też jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta – Plaża w Pourville. W nowym skrzydle eksponowane są dzieła Galerii Sztuki Polskiej od czasów oświecenia przez sztukę romantyzmu, akademizmu, impresjonizmu, symbolizmu (największy zbiór obrazów Jacka Malczewskiego), po współczesną sztukę Kantora, Nowosielskiego, Kulik czy Gustowskiej.


Dla rodziców z dziećmi przygotowane zostały specjalne atrakcje, które umożliwią całej rodzinie aktywne i twórcze poznawanie muzealnej kolekcji. Są to: Walizka Muzealnych Tropicieli oraz Przewodnik Muzealnych Tropicieli, które można otrzymać darmo przy zakupie biletów wstępu.
Ostatnia aktualizacja: 2024-02-27