Oficjalny serwis turystyczny Poznania i aglomeracji poznańskiej
A A+ A++
PL EN
Rynek Jeżycki (Poznański Szlak Jeżycjady®)
 

Rynek Jeżycki (Poznański Szlak Jeżycjady®)

Tętniące życiem serce Jeżyc, uchodzące w całym Poznaniu za jedno z najlepszych targowisk.

Tropem powieści Małgorzaty Musierowicz:

Rys. Małgorzata Musierowicz

Kilkunastoletnia Ida Borejko, po ucieczce z rodzinnych wakacji i nagłym powrocie do Poznania, imała się różnych sposobów, aby zarobić. Na Rynku Jeżyckim sprzedawała gipsowe wisiorki w kształcie serduszek. Lubiła tu też zaglądać Mila Borejko, by ukradkiem podziwiać kwiaty.

(...) doszły dzielnie ulicą Dąbrowskiego aż na rynek Jeżycki, gdzie było rzeczywiście bardzo kolorowo, jesiennie, gwarno i ciasno. Ludzi było tyle, że wciąż musiały przeciskać się przez zatłoczone przesmyki między straganami, a wszędzie pachniało to kiszoną kapustą, to koprem, to włoszczyzną, to znów ogórkami z beczki. Wielkie kępy mieczyków sterczały z wiader, astry we wszystkich odcieniach były jak puszyste wyspy, a cynie tworzyły aksamitne tło we wszystkich gorących, mocnych barwach. Wokół piętrzyły się góry owoców, sterty papryk, hałdy sałat i kalafiorów i wszędzie było fioletowo od śliwek, żółto od gruszek i czerwono od jabłek. Coś dla Agi! Oczy jej się rozszerzyły z zachwytu, zaczęła wybierać renklody, oglądała je pod światło i kazała Norze zachwycać się ich bursztynowym prześwitem.
(Małgorzata Musierowicz “Ciotka Zgryzotka”)

Posłuchaj tego samego fragmentu w interpretacji Autorki - Małgorzaty Musierowicz (audiobook "Ciotka Zgryzotka", Labreto 2025):

Zamieszczona na niniejszej stronie ilustracja oraz fragment audiobooka stanowią materiały chronione na mocy prawa autorskiego. Niedozwolone jest ich powielanie, kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie poprzez dalszą publikację.


Następny przystanek:

Główny punkt sieci komunikacji miejskiej - skrzyżowanie licznych linii tramwajowych i autobusowych, zarówno dziennych, jak i nocnych. Do początku lat 1990. funkcjonujące jako rondo Mikołaja Kopernika. Obecna nazwa nawiązuje do istniejącej w tym miejscu od XIX wieku kaponiery kolejowej, będącej obiektem fortyfikacyjnym Twierdzy Poznań.

Poprzedni przystanek:

Centralny punkt Dzielnicy Cesarskiej, która powstała na początku XX wieku w miejsce rozebranych pruskich fortyfikacji. Plac zdobi pomnik Adama Mickiewicza. Zdjęcie z patronem to obowiązkowy punkt absolutorium studentów Uniwersytetu, którego rektorat i aula znajdują się po sąsiedzku.

Poznański Szlak Jeżycjady®

Literacki szlak turystyczny, który łączy miejsca na terenie poznańskich Jeżyc i Dzielnicy Cesarskiej obecne na kartach powieści Małgorzaty Musierowicz. Trasa powstała w 2025 roku z okazji jubileuszu 50-lecia Jeżycjady® dzięki współpracy Małgorzaty Musierowicz, Wydawnictwa Labreto oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Koncepcja szlaku, wybór i opisy obiektów: Anna Basińska.

Zapraszamy do odkrywania Poznania śladami rodziny Borejków i jej przyjaciół! Na spacer warto wybrać się z mapką-przewodnikiem po szlaku:

Broszura przybliżająca obiekty stolarskiego dziedzictwa miasta, leżące na Swarzędzkim Szlaku Meblowym.

Można też wędrować korzystając z opisów miejsc i nagrań fragmentów powieści, zamieszczonych na naszym portalu:

Literacki szlak turystyczny, który łączy miejsca na terenie poznańskich Jeżyc i Dzielnicy Cesarskiej obecne na kartach powieści Małgorzaty Musierowicz.
Ostatnia aktualizacja: 2025-04-23

Odkryj w pobliżu

 
Odległość: 0,9 km
 
Odległość: 1,1 km
 
Odległość: 1,4 km