Oficjalny serwis turystyczny Poznania i aglomeracji poznańskiej
A A+ A++
PL EN
Rondo Kaponiera (Poznański Szlak Jeżycjady®)
 

Rondo Kaponiera (Poznański Szlak Jeżycjady®)

Główny punkt sieci komunikacji miejskiej - skrzyżowanie licznych linii tramwajowych i autobusowych, zarówno dziennych, jak i nocnych. Do początku lat 1990. funkcjonujące jako rondo Mikołaja Kopernika. Obecna nazwa nawiązuje do istniejącej w tym miejscu od XIX wieku kaponiery kolejowej, będącej obiektem fortyfikacyjnym Twierdzy Poznań.

Tropem powieści Małgorzaty Musierowicz:

Rys. Małgorzata Musierowicz

Tytułowa Noelka (Elka Stryba) w wyniku rodzinnych zawirowań przeniosła wigilijną wieczerzę do przejścia podziemnego pod Rondem Kaponiera. Ten pomysł do tego stopnia zainspirował mieszkającego w Poznaniu Amerykanina Roberta Gamble, że literacka fikcja stała się rzeczywistością. W efekcie przez 20 lat (1991-2011) pod Kaponierą organizowane były w Wigilię świąteczne spotkania dla poznaniaków, aby tego dnia nikt nie był sam.

Czyjeś radio tranzystorowe wywrzaskiwało rozgłośnie "Cichą noc" ludzie stali, siedzieli na swoich stołeczkach składanych albo wprost na marmurowej posadzce. W centrum tego zgromadzenia widniał stolik zastawiony wszelkimi możliwymi smakołykami, od kupnego makowca, poprzez rosyjskie konserwy rybne w tomacie, po napój gazowany "woda brzoskwiniowa grodziska" w dużych butlach. Nad wszystkim iskrzyła się własna choinka Elki, z jej własnym, najwłaśniejszymi kryształowymi gwiazdkami, które właśnie setkami błysków płonęły ponad głowami świętujących.
(Małgorzata Musierowicz “Noelka”)

Posłuchaj tego samego fragmentu w interpretacji Autorki - Małgorzaty Musierowicz (audiobook "Ciotka Zgryzotka", Labreto 2025):

Zamieszczona na niniejszej stronie ilustracja oraz fragment audiobooka stanowią materiały chronione na mocy prawa autorskiego. Niedozwolone jest ich powielanie, kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie poprzez dalszą publikację.


Następny przystanek:

Centralny punkt Dzielnicy Cesarskiej, która powstała na początku XX wieku w miejsce rozebranych pruskich fortyfikacji. Plac zdobi pomnik Adama Mickiewicza. Zdjęcie z patronem to obowiązkowy punkt absolutorium studentów Uniwersytetu, którego rektorat i aula znajdują się po sąsiedzku.

Poprzedni przystanek:

Tętniące życiem serce Jeżyc, uchodzące w całym Poznaniu za jedno z najlepszych targowisk.

Poznański Szlak Jeżycjady®

Literacki szlak turystyczny, który łączy miejsca na terenie poznańskich Jeżyc i Dzielnicy Cesarskiej obecne na kartach powieści Małgorzaty Musierowicz. Trasa powstała w 2025 roku z okazji jubileuszu 50-lecia Jeżycjady® dzięki współpracy Małgorzaty Musierowicz, Wydawnictwa Labreto oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Koncepcja szlaku, wybór i opisy obiektów: Anna Basińska.

Zapraszamy do odkrywania Poznania śladami rodziny Borejków i jej przyjaciół! Na spacer warto wybrać się z mapką-przewodnikiem po szlaku:

Broszura przybliżająca obiekty stolarskiego dziedzictwa miasta, leżące na Swarzędzkim Szlaku Meblowym.

Można też wędrować korzystając z opisów miejsc i nagrań fragmentów powieści, zamieszczonych na naszym portalu:

Literacki szlak turystyczny, który łączy miejsca na terenie poznańskich Jeżyc i Dzielnicy Cesarskiej obecne na kartach powieści Małgorzaty Musierowicz.
Ostatnia aktualizacja: 2025-04-23

Odkryj w pobliżu