Oficjalny serwis turystyczny Poznania i aglomeracji poznańskiej
A A+ A++
PL EN
Park Cytadela
 

Park Cytadela

Ten największy park Poznania znajduje się tylko 15 minut spacerem od Starego Rynku, a w dodatku kryje wiele tajemnic. Jest to relikt XIX-wiecznej twierdzy i największego fortu artyleryjskiego ówczesnej Europy.

Największy park miejski (ok. 100 ha). Do XIX wieku wzgórze z malowniczo położoną wsią Winiary, które zostało przekształcone w potężny fort Winiary. W trakcie II wojny światowej fortyfikacje zostały w znacznym stopniu zniszczone, dlatego później zostały rozebrane. Po wojnie utworzono tu rozległy park będący jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji poznaniaków W pozostałościach twierdzy mieszczą się Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań”. Południowo-zachodni stok wzgórza zajmują cmentarze żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej. W 2002 r. na terenie Cytadeli umieszczono rzeźby Magdaleny Abakanowicz, światowej sławy polskiej rzeźbiarki.

Cytadela to teren idealny na spacery z dziećmi. Szerokie alejki, zacienione zakątki pozwalają bezpiecznie biegać, jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnogach. Rozległe, bardzo dobrze utrzymane trawniki są idealnym miejscem na organizację rodzinnego pikniku. Na terenie Cytadeli znajdują się place zabaw oraz kawiarenka, gdzie podczas zabawy dzieci rodzice mogą chwilę odpocząć. 

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-02

Odkryj w pobliżu

 
Odległość: 0,6 km
 
Odległość: 0,7 km
 
Odległość: 1,3 km