Oficjalny serwis turystyczny Poznania i aglomeracji poznańskiej
A A+ A++
PL EN
Plac Mickiewicza (Poznański Szlak Jeżycjady®)
 

Plac Mickiewicza (Poznański Szlak Jeżycjady®)

Centralny punkt Dzielnicy Cesarskiej, która powstała na początku XX wieku w miejsce rozebranych pruskich fortyfikacji. Plac zdobi pomnik Adama Mickiewicza. Zdjęcie z patronem to obowiązkowy punkt absolutorium studentów Uniwersytetu, którego rektorat i aula znajdują się po sąsiedzku.

Tropem powieści Małgorzaty Musierowicz:

Rys. Małgorzata Musierowicz

Na placu miały miejsce robotnicze protesty przeciwko władzy PRL w czerwcu 1956 r. (upamiętnione pomnikiem Poznańskich Krzyży) oraz wizyta papieża Jana Pawła II w Poznaniu w 1997 r. Oba te wydarzenia znalazły się na kartach "Kalamburki".

Przecięła plac, pokryty gorącą łuską granitu, spojrzała z uczuciem na Mickiewicza (patrzał spod ciężkich powiek kamiennym posępnym wzrokiem, jakby to, co widział, poważnie go niepokoiło) - i dała nura pod prześwietloną koronę wielkiej wierzby płaczącej, której gałązki zwisały aż do ziemi. Jeszcze kawałek - i już aleja starych platanów pospieszyła ku niej ze swym ożywionym szumem pełnym ruchliwych cieni. Bebe poczuła, że z wolna odżywa.
(Małgorzata Musierowicz “Brulion Bebe B.”)

Posłuchaj tego samego fragmentu w interpretacji Autorki - Małgorzaty Musierowicz (audiobook "Ciotka Zgryzotka", Labreto 2025):

Zamieszczona na niniejszej stronie ilustracja oraz fragment audiobooka stanowią materiały chronione na mocy prawa autorskiego. Niedozwolone jest ich powielanie, kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie poprzez dalszą publikację.


Następny przystanek:

Poprzedni przystanek:


Poznański Szlak Jeżycjady®

Literacki szlak turystyczny, który łączy miejsca na terenie poznańskich Jeżyc i Dzielnicy Cesarskiej obecne na kartach powieści Małgorzaty Musierowicz. Trasa powstała w 2025 roku z okazji jubileuszu 50-lecia Jeżycjady® dzięki współpracy Małgorzaty Musierowicz, Wydawnictwa Labreto oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Koncepcja szlaku, wybór i opisy obiektów: Anna Basińska.

Zapraszamy do odkrywania Poznania śladami rodziny Borejków i jej przyjaciół! Na spacer warto wybrać się z mapką-przewodnikiem po szlaku:

Można też wędrować korzystając z opisów miejsc i nagrań fragmentów powieści, zamieszczonych na naszym portalu:

Ostatnia aktualizacja: 2025-04-23

Odkryj w pobliżu

 
Odległość: 0 km
 
Odległość: 0,2 km