Tarnowskie Tężnie w Tarnowie Podgórnym to drewniana konstrukcja tworząca unikatowy mikroklimat dzięki wodzie termalnej, pozyskiwanej z głębokości 1200 metrów. Leczniczy aerozol powstaje podczas spływania solanki po gałązkach tarniny tworzących ściany tężni.
Obiekt składa się z zamkniętego inhalatorium z cyklicznymi seansami inhalacyjnymi (czynne cały rok) oraz zewnętrznych tężni solankowych (nieczynne w okresie listopad-marzec). Wstęp płatny.
Tarnowskie Tężnie wchodzą w skład Termalnego Parku Zdrowia, obejmującego również Tarnowskie Termy (nowoczesny kompleks basenowo-rekreacyjny) oraz Park Tenisowy Tarnowo Podgórne. Wokół rozciąga się teren zielony nad stawem z łąką kwietną. Można tam spacerować po drewnianych pomostach, odpocząć na ławkach i polanie piknikowej.
Godzinny spacer w zasięgu powietrza nasyconego mikroelementami aerozolu odpowiada 3 dniom pobytu nad Bałtykiem podczas sztormowej pogody, kiedy to w powietrzu unosi się najwięcej leczniczego jodu. Wizyta w tężniach działa korzystnie na drogi oddechowe, wspomaga układ odpornościowy i uzupełnia niedobór jodu.
Przebywanie w pobliżu tężni oraz w inhalatorium należy stosować zamiennie. Całkowity czas spędzony w tężniach nie może przekraczać godziny.