Oficjalny serwis turystyczny Poznania i aglomeracji poznańskiej
A A+ A++
PL EN
Rowerem przez Poznań
 
Rowerem przez Poznań
Poznań jest jedną z najbardziej zielonych aglomeracji w Polsce, stanowi więc wymarzone miejsce na przejażdżkę rowerową. Atutem jest dobrze rozwinięta sieć dróg rowerowych.

Własny rower bezpiecznie można zostawić na parkingach rowerowych, które znajdują się przy centrach handlowych ( na ogół monitorowane), na dworcu PKP oraz przy parkingach buforowych.

  • ul.Chwaliszewo (stare koryto Warty)
  • ul.Dolna Wilda (2 parkingi przy skrzyżowaniu z ul. Olimpijską i Maratońską)
  • ul.Droga Dębińska (przy Akademii Wychowania Fizycznego ul. Królowej Jadwigi)
  • ul.Głogowska (obok Dworca Zachodniego)
  • ul.Maratońska (za Multikinem)
  • ul.Pułaskiego (skrzyżowanie z ulicą Księcia Mieszka I).

Jest również możliwość wypożyczenia roweru w wypożyczalni rowerowej:
  • Rowerowa Holandia ul. Główna 30a, tel.783 750 101
  • Hostel Folk ul. Klasztorna 2 tel. 882 810 134  

Jeśli już mamy własne lub wypożyczone dwa kółka, to pozostaje wybór trasy. Ogromną popularnością cieszą się szlaki rowerowe zapewniające bliski kontakt z przyrodą. Jeden z najbardziej atrakcyjnych miejskich szlaków rowerowych wiedzie dookoła Jeziora Maltańskiego. Także nad Maltą znajduje się Poznański Węzeł Rowerowy, w którym rozpoczyna się lub krzyżuje aż dziewięć tras! W Poznaniu koniecznie trzeba skorzystać z Wartostrady, czyli trasy pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Warty. Na jej drodze zobaczysz takie atrakcje jak Ostrów Tumski, Bramę Poznania czy po prostu zielone tereny nadrzeczne.

Równie popularna jest Cytadela – ten najokazalszy poznański park jest także pozostałością jednej z największych XIX-wiecznych twierdz Europy. To miejsce jest idealne dla niezbyt męczącą rundkę wśród zieleni, rzeźb i tajemniczych pozostałości resztek starej fortecy.Rowerzystom szukającym dłuższych tras można polecić trasę wiodącą wzdłuż Warty, przez Dębinę – ponad 260-hektarowy las w południowej części miasta. Wzdłuż malowniczych brzegów Warty można dojechać do Puszczykowa i zwiedzić Muzeum Arkadego Fiedlera albo wybrać się na słynne w Poznaniu lody obok stacji kolejowej Puszczykówko. Trasa ta, licząc od centrum Poznania liczy sobie około 20 km.Nie można też zapomnieć o Puszczy Zielonce, znajdującej się na północ od Poznania. Rozległy las można przemierzać na rowerze wzdłuż i wszerz lub dokoła, najlepiej podążając Szlakiem Kościołów Drewnianych Wokół Puszczy Zielonka.
Najwytrwalsi cykliści mogą pokonać Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania o długości 173 km, tworzący pętlę wokół miasta. Jest to świetny pretekst by odwiedzić leżący na trasie miasto Kórnik i słynny zamek czy też Murowaną Goślinę.
Więcej pomysłów na wyprawy rowerowe po okolicach Poznania oraz bezpłatne mapy do odbiorników GPS i przewodniki znajdziecie na stronie www.gpswielkopolska.pl. Wiele inspiracji do wycieczek po okolicach Poznania czeka także na powiat.poznan.pl.

 
Bardzo pomocna okaże się specjalna mapa rowerowa, przygotowana przez Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. Do pobrania za darmo w punkcie Informacji Turystycznej na Starym Rynku lub w wersji PDF.

Ostatnia aktualizacja: 2024-05-08