Oficjalny serwis turystyczny Poznania i aglomeracji poznańskiej
A A+ A++
PL EN
Komunikacja miejska w Poznaniu
 
Komunikacja miejska w Poznaniu
Komunikacja miejska w Poznaniu obsługiwana jest przez tramwaje i autobusy na liniach dziennych i na liniach nocnych. Linie dzienne są dostępne od godziny około 4:30 do godziny około 23:00. W porze nocnej komunikację zapewniają nocne linie autobusowe i tramwaj nocnej linii numer nr 201.

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej dostępne są na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, można je również przeglądać w telefonie za pomocą takich aplikacji jak Mobile MPK lub Jakdojade.


Aglomeracja poznańska jest podzielona na cztery strefy taryfowe. Miasto Poznań znajduje się w strefie biletowej A. Poza stolicą Wielkopolski obowiązują bilety na strefy: B, C i D. Podział na strefy jest istotny wyłącznie w przypadku biletów krótkookresowych: 24-godzinnego i 7-dniowego oraz biletów długookresowych. Cena pozostałych biletów jest niezależna od strefy.


Bilety jednorazowe czasowe oraz krótkookresowe

W sprzedaży dostępne są bilety jednorazowe czasowe z terminem ważności do 15, 45 i 90 minut oraz krótkookresowe 24-godzinne i 7-dobowe. Takie bilety są sprzedawane w formie papierowej lub elektronicznej. Podczas przejazdu obowiązuje rzeczywisty czas przejazdu, a nie zamieszczony na rozkładzie jazdy. 


Bilety papierowe dostępne są w:
 • Punktach Obsługi Klienta ZTM, Punktach Sprzedaży Biletów (lista punktów sprzedaży biletów);
 • biletomatach stacjonarnych w formie tradycyjnych biletów papierowych, do skasowania w kasownikach biletów papierow

Bilety elektroniczne można kupić bezpośrednio w pojeździe:

 • Za pomocą znajdujących się w tramwajach i autobusach terminali do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych. Dzięki temu podróżując po Poznaniu i aglomeracji można kupić jednorazowy bilet czasowy przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona obsługującego technologię HCE lub NFC. Uwaga! Bilet nie jest drukowany, a terminal nie drukuje potwierdzenia transakcji. Informacje dotyczące sposobu zakupu w terminalu znajdują się w portalu pasażera, a na stronie Zarządu Transportu Miejskiego można obejrzeć krótkie filmy instruktażowe.
 • Za pomocą telefonu komórkowego korzystając z aplikacji: Jakdojadę, MoBilet, mPay, SkyCash, GoPay, zBiletem.

 • Opłaty z tPortmonetki na karcie PEKA - bilet za liczbę przejechanych przystanków bez względu na czas podróży

  Przy częstych przyjazdach do Poznania warto rozważyć kupno karty PEKA - imiennej lub na okaziciela. Można wówczas korzystać z bardzo atrakcyjnej taryfy przystankowej z tPortmonetki na karcie PEKA.  Mając kartę PEKA, za przejazdy jednorazowe można płacić z konta tPortmonetki na karcie, po uprzednim jej załadowaniu w Punkcie Obsługi Klienta ZTM, Punkcie Sprzedaży Biletów, biletomacie stacjonarnym oraz przez Internet. 


  Przed rozpoczęciem podróży tPortmonetkę należy zasilić środkami pieniężnymi. Można to uczynić w Punktach Obsługi Klienta ZTM, Punktach Sprzedaży Biletów, biletomatach stacjonarnych, przez Internet oraz przez Aplikację PEKA. Przy doładowaniu karty przez Internet lub przez Aplikację PEKA należy pamiętać o przetransferowaniu środków na kartę (w każdym czytniku PEKA, w każdym pojeździe).

  Korzystając z tPortmonetki należy za każdym razem przyłożyć kartę do czytnika przy wejściu i wyjściu z pojazdu, dzięki czemu płacimy za liczbę przejechanych przystanków niezależnie od czasu podróży oraz strefy biletowej. Przejazd pierwszego przystanku kosztuje 72 grosze (taryfa normalna) a cena za kolejne przystanki maleje wraz z długością podróży. Pasażer ma możliwość wykonania 3 przesiadek (gdy odstęp czasowy pomiędzy zbliżeniem karty do czytnika przy wyjściu z jednego pojazdu a zbliżeniem karty do czytnika przy wejściu do kolejnego pojazdu wyniesie nie więcej niż 20 minut) a opłata za przejechane przystanki naliczana będzie tak, jakby była to jedna podróż. Jeśli w ciągu jednego dnia pasażer korzystający z tPortmonetki na karcie PEKA wyda na przejazdy 15 zł (kwotę stanowiącą równowartość ceny normalnego biletu krótkookresowego 24-godzinnego na strefę A) - dalsze opłaty z tPortmonetki przestają być naliczane, a pasażer do końca tego dnia podróżuje za darmo.

  Szczegółowe informacje na temat wszystkich korzyści oraz sposobu korzystania z tPortmonetki.

  W przypadku karty PEKA imiennej można również zakupić bilet okresowy, najkrótszy okres jego obowiązywania to dwa tygodnie.

  Na dłuższą jazdę po mieście lub kilkudniowy pobyt najlepszy jest bilet całodniowy lub kilkudniowy.

  Warto przy tym wiedzieć, że bilet krótkookresowy 24-godzinny skasowany od godziny 20:00 w piątek do godziny 24:00 w sobotę obowiązuje do godziny 24:00 w niedzielę, natomiast dwa jednocześnie skasowane bilety normalne 24-godzinne upoważniają do przejazdu dwie osoby dorosłe oraz do trojga dzieci w wieku do 18 lat lub przypadku rodzin wielodzietnych – 2 osób dorosłe i dowolna liczbę dzieci (pod warunkiem posiadania przez podróżujących Kart Rodziny Dużej).
   

  Alternatywą dla tradycyjnego biletu jest zakup Poznańskiej Karty Turystycznej.

  Bezpłatne przejazdy – dla kogo?

  Dzieci do 7 roku życia (do dnia 30 września roku, w którym kończą 7. rok życia), osoby niepełnosprawne posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub legitymację i osoby które ukończyły 70 lat mogą korzystać z przejazdów bezpłatnie. Lista pozostałych uprawnień do ulg jest dostępna na stronie ZTM.

  Ostatnia aktualizacja: 2024-02-23