W warunkach zagrożenia lub wybuchu konfliktu zbrojnego miał służyć władzom miejskim w bezpiecznym pełnieniu obowiązków, głównie koordynacji akcji ewakuacyjnej mieszkańców, ratunkowej i likwidacji skutków. Według planów w Schronie nawet przez kilka tygodni mogło mieszkać 40-50 osób, chociaż w praktyce ten czas byłby krótszy ze względu na liczne niedogodności i braki w założeniach funkcjonowania. Obiekt o powierzchni ok. 500 metrów kwadratowych został ukryty pod ziemią. Na powierzchni, dla niepoznaki, wybudowano willę mieszkalną (dziś Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu) umieszczając w nim biura Państwowej Inspekcji Radiowej. Cały teren był strzeżony i dostępny tylko dla wąskiego grona upoważnionych.
Program
Schron dostępny 24.08.2024 (sobota) od godz. 10 do 16- Indywidualne zwiedzanie Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania oraz Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu
- Gry terenowe oraz questy
Prelekcja o plakacie związanym z turystyką i rekreacją w PRL-u
- 24 sierpnia 2024 (sobota), godz. 09:00
- zapisy: tel. +48 61 852 94 64 lub e-mail: slupska@wmn.poznan.pl
Podczas prelekcji zaprezentowane zostaną plakaty z okresu PRL, których tematyka skupia się na turystyce oraz rekreacji w Polsce Ludowej. Opowieść o plakacie poprowadzona zostanie na podstawie dzieł znanych twórców m.in. Jerzego Korolkiewicza, Tadeusza Gronowskiego czy Tadeusza Trepkowskiego.
Bilety
W ramach Dni Twierdzy obowiązują bilety specjalne:- normalny 10 zł
- ulgowy 5 zł
- dzieci poniżej 7 lat bezpłatnie
- płatność wyłącznie gotówką
Organizator
- Wielkopolskie Muzeum Niepodległości