Z powodu wysokiego zwierciadła wód gruntowych oraz wybijania cieków wodnych, kaponiery rewersowe skomunikowano za pomocą potern w barkowych murach oporowych przeciwskarpy, zamiast poterną pod fosą, odwodnienie wykonano w postaci kanału odwadniającego odprowadzającego wodę do Piaśnicy zamiast studni chłonnych a w koszarach czołowych wykonano dodatkowe kinety odwadniające i odpływy w posadzkach izb żołnierskich. Na uwagę zwracają również ozdobne ceglane elewacje obiektu. W 1914 roku podlegał mobilizacji, w trakcie której go zelektryfikowano, zmodernizowano by pełnił rolę fortu piechoty. W trakcie II Wojny Światowej w forcie mieścił się magazyn materiałów do produkcji spadochronów. W 1945 roku w forcie mieścił się punkt dowodzenia bat. Dreisch, a walki o fort i okoliczne tereny trwały od 27.01 do 08.02.1945. Po wojnie w forcie mieściły się magazyny Cefarmu. Obecnie w Forcie IIa mieści się harcówka I Szczepu DHiZ.
Program
Zwiedzanie fortu z przewodnikiem:
- 24.08.2024 (sobota), godz. 11-16 (ostatnie wejście)
- 25.08.2024 (niedziela), godz. 11-15 (ostatnie wejście)
- W programie zwiedzania między innymi: koszary czołowe, majdan, fragment wału artyleryjskiego i wału piechoty, przejście ponad stumetrową podziemną poterną do kaponiery rewersowej.
- Wystawy zabytków związanych z Fortem IIa oraz innych przedmiotów z okresu I i II Wojny Światowej - kolczatki przeciwpiechotne i przeszkody drutowe, sprzęt saperski, elementy granatów szrapnelowych i odłamkowych (pozbawione cech bojowych), mapy historyczne pokazujące sytuację geopolityczną tej części Europy i rozbudowę Twierdzy Poznań na przestrzeni lat, tablice dydaktyczne przedstawiające ochronę fortu przed ostrzałem artyleryjskim i schemat wybuchu granatu szrapnelowego oraz zdjęcia z elementów fortyfikacji pokazujących rozbudowę Twierdzy Poznań w 1914 roku.
- Obecni będą również rekonstruktorzy historyczni. Podczas oprowadzania zostanie odtworzona symulacja ostrzału artyleryjskiego fortu oraz opowiedziane będzie jak zachować się na wypadek ostrzału lub bombardowania.
Bilety
- Cegiełka na rzecz utrzymania fortu
Organizator
- I Szczep DHiZ im. Poznańskich Kryptologów ZHP
Email:
Telefon:
+48 788 862 215 +48 788 862 215