Oficjalny serwis turystyczny Poznania i aglomeracji poznańskiej
A A+ A++
PL EN
Brama Poznania
 

Brama Poznania

Brama Poznania opowiada o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Nie znajdziecie tu muzealnych eksponatów. Przedstawiamy naszą historię w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem multimediów i światła. Brama Poznania jest miejscem dostępnym i otwartym.

Ekspozycja dostosowana jest dla osób starszych, rodzin z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami. Przez cały rok organizujemy mnóstwo wydarzeń, takich jak warsztaty, wystawy czasowe, koncerty, zajęcia dla dzieci i dorosłych czy konferencje naukowe. Inspiruje nas nie tylko historia wyspy katedralnej, ale również zadziwiające bogactwo natury tego miejsca. Bo Brama Poznania to również przestrzeń spotkań nad rzeką, gdzie można odpocząć i złapać oddech.
Brama Poznania jest pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, stworzonym na wzór podobnych instytucji działających za granicą. Łączy ono ekspozycję, która otwiera odbiorcom drogę do poznania ważnego miejsca historycznego, jakim jest poznańska wyspa katedralna, bezpośrednio z tym miejscem.

Program

Oprowadzanie tematyczne po ekspozycji Bramy Poznania i Ostrowie Tumskim

  • Data: 24 i 25 sierpnia 2024 (sobota i niedziela), godz. 16:00
  • Wydarzenie adresowane do osób dorosłych i młodzieży
  • Udział bezpłatny - obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem: +48 61 647 76 34
Brama Poznania to miejsce opowiadające za pomocą ekspozycji oraz realizowanej oferty programowej, o losach (historycznych i współczesnych) Ostrowa Tumskiego i o znaczeniu, jakie miejsce to ma dla tożsamości współczesnych Polaków.
Częścią Bramy Poznania – obok nowoczesnego budynku przy ulicy Gdańskiej – jest także gmach zachodniego przyczółka Śluzy Katedralnej (Jazu Katedralnego). Ten pochodzący z 1838 roku zabytek forteczny to jedna z najstarszych pozostałości, i jeden z niewielu zachowanych hydrotechnicznych obiektów poznańskiej Twierdzy. Przebieg pieszej kładki, łączącej główny budynek Bramy Poznania i przyczółek Śluzy, odwzorowuje przebieg dawnego mostu fortecznego.
Budynek Śluzy Katedralnej stanowi przestrzeń dla wystaw czasowych Bramy Poznania, a ponadto, jako jeden z lepiej zachowanych zabytków fortecznych w Poznaniu – przyciąga miłośników architektury militarnej. Zwiedzanie jest bezpłatne, możliwe w godzinach pracy Bramy.
Z okazji Dni Twierdzy, zapraszamy do zapoznania się nie tylko ze Śluzą Katedralną i Ekspozycją Główną Bramy Poznania, ale także na spacer w przestrzeni Ostrowa Tumskiego śladami dawnych umocnień. Zwiedzanie Ekspozycji i spacer po Ostrowie połączone są w ramach jednej, około półtoragodzinnej wycieczki w towarzystwie przewodnika.

Spacer z przewodnikiem: Stare Miasto

  • Data: 24 sierpnia 2024 (sobota), godz. 17:00
  • Start: u zbiegu ulic Wodnej i Świętosławskiej
  • Spacer tłumaczony na Polski Język Migowy
Spójrzmy na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalną przestrzenią życia i pracy dla poznaniaków różnych narodowości, wyznań i kultur. Spróbujemy odnaleźć ducha tego miejsca, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów. Opowiemy także o murach miejskich, które przez setki lat broniły dostępu do miasta. 

Bilety

  • Bilety nie dotyczą powyższych wydarzeń przygotowanych na Dni Twierdzy Poznań.
  • Normalny 28 zł
  • Ulgowy 22 zł
  • Rodzinny 60 zł
  • Grupowy 20 zł

Organizator

  • Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 2024-08-11